Kryesore » Entries archive
Edhe pse shume prej tyre nuk jane te njohur, shpikjet qe ato kane lene na kane ndryshuar jeten.Organizata amerikane National Inventors Hall of Fame, boton pemen e shpikjeve dhe te shpikesve te cilet kane dhene kontributet e tyre ne progresin njerezor, social dhe ekonomik.
Ne ceremonine e fundit, komisioni, ne prezence edhe te presidentit amerikan Barack Obam ... Lexo më shumë »
Postuar nga: ksdardania | Data: 2011-05-15

Gjenerata e fundit e makinave Macpro, e bazuar në platformën LGA 1366, sjell përkrahjen për gjeneratën e re të procesorëve Intel Xeon të gjeneratës Westmere, me modelet me gjashtë bërthama në krye të ofertës. Përkrahja për procesorët e rinj gjendet, sikurse edhe në kompjuterët PC, në BIOS, pra tek Apple në EFI BIOS, ndërsa një shfrytëzues i forumit ... Lexo më shumë »
Postuar nga: ksdardania | Data: 2011-05-15

Për disa, celulari është fatkeqësia e jetës moderne. Por për bletët mund të jetë më tepër se thjesht një irritim i vogël.

Një studim i bërë kohët e fundit pretendon se numri i bletëve në rënie graduale, mund të ketë rezultuar nga valet e telefonit celular.

Studimi i realizuar nga Dr.Daniel Farve, thotë se sinjali nga telefonët celularë dhe ante ... Lexo më shumë »
Postuar nga: ksdardania | Data: 2011-05-15

jë mungesë e pjesëve e edhe e punëtorëve në një prej fabrikave më të mëdha të Foxconn Electronics, ka gjasa që të shfaq ndikimin e vet në prodhimin e iPad 2 dhe iPhone 4, dhe në përgjithësi në shitjen e tyre.
Digitmes shkruan se prodhimi në fabrikat e Foxconn në Chengdu, Kinë që krijon njësitë iPad 2 për Apple si dhe pajisje tjera për prodhues tjerë, m ... Lexo më shumë »
Postuar nga: ksdardania | Data: 2011-05-13

Avioni eksperimental Solar Impulse i cili perdor teresisht energji diellore u nis te premte ne mengjes nga nje aerodrom zvicerian ne fluturimin e tij te pare nderkombetar dhe duhet te arrije ne darke ne Bruksel, njofton AFP.Avioni vitin e shkuar beri historine kur fluturoi panderprerje per 26 ore, duke deshmuar se energjia diellore mund te perdoret ne te ... Lexo më shumë »
Postuar nga: ksdardania | Data: 2011-05-13

Edhe pse njëherë u anulua ndërtimi i kësaj super veture tani kompania e Jaguar definitivisht vendosi ndërtimin e verzionit C-X75 që do të kushtojë rreth 800.000 euro. Supervetura shpejtësin prej 100km/h do ta arrij për vetëm 3 sekonda, me një shpejtësi maksimale prej 320km/h. 50 kilometrat e para që nga fillimi i përdorimit të kësaj super veture do të kalojnë të g ... Lexo më shumë »
Postuar nga: ksdardania | Data: 2011-05-11

Gjiganti i softuerit "Microsoft” shpalli se e ka blerë rrjetin e telefonisë në internet "Skype”.
"Microsoft” tha se do të paguajë rreth 8.5 miliarda dollarë për kompaninë me seli në Luksemburg.

Shuma përfshin edhe borxhet që ka "Skype”, e cila aktualisht është pronë e kompanisë "eBay” dhe dy firmave tjera.

Shfrytëzuesit e "Skype” mund të flasin falas duke përdorur ... Lexo më shumë »
Postuar nga: ksdardania | Data: 2011-05-10

Kompania EVGA më në fund ka treguar se çfarë fshihet prapa fotografive të publikuara më parë të kartelës grafike me ftohës jostandard dhe me dy ventilatorë. Bëhet fjalë për kartelën grafike të overclockuar fabrikisht, GeForce GTX 580, me emrin e plotë EVGA GeForce GTX 580 DS Superclocked dhe ftohje të posaçme të kësaj kompanie.
Ftohësi ka katër gypa përçues të ... Lexo më shumë »
Postuar nga: ksdardania | Data: 2011-05-10

Pavilion dm4x i HP-së është i bazuar në platformën Huron River të Intelit, dhe vjen me ekran 14”. Për ftohje kujdeset teknologjia CoolSense e HP-së.
Shtëpiza e këtij laptopi është punuar nga metali i lëmuar, rezolucioni i ekranit është 1366 x 768 pixelë, në ofertë janë procesorët Core i5 dhe i7, maksimum 8 GB RAM, grafika Radeon 6470 e AMD-së dhe disku me ma ... Lexo më shumë »
Postuar nga: ksdardania | Data: 2011-05-10

Rrjeti më i madh social në botë, Facebook.com,është vlerësuar si marka me rritjen më të shpejtë në botë, sipas rangimit vjetor të 100 kompanive botërore, të cilin e bën firma Milward Brown.

Është interesante se si Facebook e kryeson këtë listë, pasi që kjo është hera e parë që kompania e Mark Zuckerberg shfaqet në listën e Milward Brown, pas gjasht ... Lexo më shumë »
Postuar nga: ksdardania | Data: 2011-05-10

Programuesi i njohur britanik i lojërave David Braben e la mënjanë programimin e tij të lojërave për ca kohë për të krijuar një kompjuter personal të përballueshëm nga ana financiare që ai shpreson se do të nxit një kontroll të përgjithshëm të programeve kompjuterike edukuese.
Minikompjuteri personal, quajtur Raspberry Pi, nuk është më i madh se një USB d ... Lexo më shumë »
Postuar nga: ksdardania | Data: 2011-05-09

Samsung ka lansuar edhe një televizor të mençur në Kore, përkatësisht modelin D9500, i cili posedon një ekran gjigant me 75 inç, ndërsa i njëjti gjithashtu mbështetet në teknologjinë 3D.

Televizori i ri 3D HDTV me ekranin LED, është i pajisur me panelin e quajtur "black diamond”, si dhe softuerin e integruar të njohur si Smart Hub, që e bën k ... Lexo më shumë »
Postuar nga: ksdardania | Data: 2011-05-09

Seagate prezanton diskun e parë me kapacitet prej 1 TB për pllakë brenda linjës së 2 produkteve GoFlex Desk. Disku më i madh në ofertë është i formatit 3,5” dhe ka kapacitet prej 3 TB me dendësi shkrimi prej 625 gigabitësh për inç katror.
Përveç këtij modeli, Seagate brenda linjës GoFlex Desk ka ndërmend të ofrojë edhe versionet me kapacitet prej 2, 1,5 ... Lexo më shumë »
Postuar nga: ksdardania | Data: 2011-05-09

Bashkëpunimi strategjik me kompaninë Nokia, prodhuesit numër një në nivel botëror, besohet se do t’i ndihmojë Microsoft’it të shtrijë edhe më tej ndikimin e sistemit të saj operativ për telefonat mobil, Windows Phone 7.

Pritet që ky bashkëpunim t’i ndihmojë gjigantit amerikan të softuerit të marrë ndonjë pozicion më serioz, sa i përket platform ... Lexo më shumë »
Postuar nga: ksdardania | Data: 2011-05-08

Jaguar C-X75 është një veturë elektrike hibride me prizë që punon si Chevy Volt, me fuqi elektrike që rimbushet nga një motor benzine. Vetura ka një motor elektrik 145 kW, dhe arrin shpejtësinë nga 0 në 60 mph në 2.8 sekonda.

Shpejtësia maksimale e saj arrin 200 mph. Sipas Top Gear, ato motorë priten të gjenerojnë afërsisht 800 kuaj fuqi. Struktura me ... Lexo më shumë »
Postuar nga: ksdardania | Data: 2011-05-08

« 1 2 ... 41 42 43 44 »