Kryesore » Entries archive
Një gjë shumë e veçantë është shpikur në Poloni: reçipetat (brushalterët) e shëndetshme!

Ka qenë një grup shkencëtarësh polakë të Institutit për Shëndetin e Nënave në Loxh, të cilët kanë mundur të arrijnë këtë shpikje, e cila, sipas tyre, i mbron femrat nga kanceri i gjirit, por edhe nga sëmundjet e tjera që lidhen me gjirin, si gjëndrat e nd ... Lexo më shumë »
Postuar nga: ksdardania | Data: 2011-05-07

Një letër interaktive kompjuterike që do të dominojë për vitet në vijim.PaperPhone ka një ekran elastik elektronik që do të përfaqësojnë brezat e rinjë të kompjuterëve, por edhe telefonat "e zgjuar". Pajisje tejet i lehtë është bërë nga shirita të hollë. Ky prototip gjithashtu ka të gjitha tiparet e telefonave celularë të sotëm. Ajo mund të mbaj libra, muzikë ... Lexo më shumë »
Postuar nga: ksdardania | Data: 2011-05-07

Ndërsa tableti ekzistues i kompanisë RIM, BlackBerry PlayBook posedon ekranin e ndjeshëm në prekje me diagonale prej 7 inçësh, duket se ky prodhues ka edhe një gjë tjetër në mendje.

Më saktë, kohëve të fundit flitet për modelin e ri të tabletit nga Research In Motion, për të cilin thuhet se do të jetë version i ngjashëm me tabletin BlackBerry P ... Lexo më shumë »
Postuar nga: ksdardania | Data: 2011-05-06

Sipas raporteve të fundit, thuhet se gjigantët e internetit, Google dhe Facebook janë në garë për ta blerë shërbimin e famshëm për biseda në internet, Skype.

Një burim i afërt me Facebook ka thënë për Reuters se Mark Zuckerberg është duke menduar ta blejë shërbimin Skype, për një çmim jo më të madh se 3 apo 4 miliardë dollarë.

Ndërsa, një b ... Lexo më shumë »
Postuar nga: ksdardania | Data: 2011-05-05

Duke parë qartas mundësinë e kufizuar që jep video chat, shkencëtarët kanë gjetur në një laborator të Tokios mënyrën për të pasuruar lidhjet në distancë, duke krijuar puthjen elektronike.
Shkencëtarët japonezë kanë shpikur transmetimin e puthjet (!) që ua mundëson njerëzve puthjen në hapësirë virtuale, njofton revista e specializuar "Digit info”.
... Lexo më shumë »
Postuar nga: ksdardania | Data: 2011-05-05

Kompania Japoneze, Nissan Motor Co Ltd. ka fituar kontratë 10-vjeçare në Nju Jork për të ndërtuar gjeneratën e ardhshme të taksit për qytetin e Nju Jorkut, ka njoftuar të martën kryetari i qytetit të Nju Jorkut Michael Bloomberg.

Prodhuesi Turk ‘Karsan Otomotiv’ dhe prodhuesi Amerikan ‘Ford Motor Co.’ ishin dy finalistet për ofertat e kontrates p ... Lexo më shumë »
Postuar nga: ksdardania | Data: 2011-05-05

Apple ka lëshuar versionin e freskuar të softuerit të saj, përkatësisht versionin e sistemit të ri operativ iOS 4.3.3 për pajisjet si the iPhone, iPad dhe iPod Touch.

Ky lëshim i ri nga Apple është paramenduar të rregullojë problemet me përcjelljen e lokacionit – përgjimin e telefonit, për të cilin është folur shumë kohëve të fundit.

Sipas të dhënave ... Lexo më shumë »
Postuar nga: ksdardania | Data: 2011-05-05

Shoqata për Teknologji të Informimit dhe Telekomunikimit në Kosovë apo STIKK, është bërë edhe zyrtarisht partner industrial i "E-Academy”, e cila është organizues e ngjarjes WEBiT që është një prej ngjarjeve më të mëdha në Evropë për industri të IT-së dhe e vetmja në Evropën Qendrore dhe Lindore për prezantime të kësaj natyre.


Në bazë të ko ... Lexo më shumë »
Postuar nga: ksdardania | Data: 2011-05-05

Videokamera Bloggie 3D e kompanisë Sony tani është në disponim. Siç mund të gjykohet edhe nga emërtimi i kamerës, karakteristika kryesore e saj është edhe fotografitë edhe videon mund ta bëjë në 3D.
Për ta parë efektin 3D në materiale nuk nevojiten syzet speciale 3D – në kamerë është integruar ekrani 2,4” i cili paraqet pamjet 3D. Videon kjo kamerë e xhiron me r ... Lexo më shumë »
Postuar nga: ksdardania | Data: 2011-05-05

"Akulli i Greenlandës dhe pjesa tjetër e mbetur e Arktikut është duke u shkrirë më shpejtë sesa është pritur, dhe kjo mund të ndikojë që nivelet e detit të rriten deri në 1.52 metra brenda këtij shekulli” thuhet në blogun zyrtar të ish-kandidatit për president të SHBA’ve, Al Gore.

Kjo lëvizje në natyrë është shumë më e lartë krahasuar me projektimet e bëra më ... Lexo më shumë »
Postuar nga: ksdardania | Data: 2011-05-05

« 1 2 ... 42 43 44