Kryesore » 2012 » Dhjetor » 28 » Gjermanët ndërtuan materialin më të lehtë se sa ajrin
1:50 PM
Gjermanët ndërtuan materialin më të lehtë se sa ajrin
Shkencëtarë gjermanë nga Universiteti në Kili dhe nga Fakultetit Teknik në Hamburg gjetën materialin më të lehtë dhe e quajtën aerografit.Centimetri kub i aerografitit është i rëndë vetëm 0,2 miligrama, dhe kjo është një e katërta e rekordit paraprak. Ai e ka dendësinë 5.000 herë më pak se sa uji dhe është gashtë herë më i lehtë se sa ajri. Aerografit është aq i lehtë sa që është vështirë të punohet me të në laboratori, pasi edhe lëvizja më e vogël mund ta nisë në ajër dhe ta shpërndajë materien e tij përreth
Nëse doni të bëni bashkë një kg të këtij materiali, ai do të kapte vëllimin pesë metra kub. Kjo do të thotë një metër katror në bazë që ngritet pesë metra lartë. Dhe e gjithë kjo është e rëndë një kg. Do të iu duheshin pesë bagazhe automobilash për të transportuar një kg. aerografit. .
Postuar nga: ksdardania | Vlersuar: 4.0/1

Te nderuar komentues! Duke mos dashur te cenojme opinionet tuaja, lutemi qe ato te mos permbajne fyerje dhe ofendime personale dhe te kene lidhje me shkrimin, apo temen per te cilen komentohet. Ne te kundert, nuk do te publikohen. Ju falenderojme qe na ndiqni dhe ju ftojme te vazhdoni te jeni pjese e Ks-Dardania.
comments powered by Disqus