Kryesore » 2013 » Janar » 8 » Facebook na ben te ndihemi me pak vetem
3:08 PM
Facebook na ben te ndihemi me pak vetem
Publikimi i nje statusi ne Facebook na ben te ndihemi me pak vetem, edhe pse askush nuk i jep rendesi asaj qe kemi shkruajtur. Ky eshte nje zbulim i nje studimi te publikuar ne dhjetor te vitit qe sapo perfundoi ne revisten Social Psychological and Personality Science.Te shkruash nje postim ne Facebook, te perditesosh statusin dhe te shkarkosh fotografi ne rrjetin social blu nuk na ben te ndihemi me mire me veten tone, por na ben te ndihemi me pak vetem.
Studimi eshte kryer nga nje skuader e universitetit te Berlinit qe e ka realizuar eksperimentin me nje grup prej 100 studentesh vullnetare, te cileve iu eshte kerkuar te plotesojne pyetesore dhe flete vleresimi per te matur shendetin e tyre mendor dhe mireqenien gjate nje harku kohor nje javor.Ne kete pike personat u ndane ne dy grupe te ndryshme, grupi i pare duhet te aktivizohej ne rrjetin social me shume sesa benin zakonisht, ndersa i dyti e perdori Facebook sic e perdornin zakonisht.

Rezultati i eksperimentit ishte se ne fund te periudhes se vezhgimit studentet e te dya grupeve ishin emocionalisht ne te njejten gjendje, ne qejf apo te merzitur, ashtu sic ishin para se te fillonin testin. Megjithate grupi i pare ne krahasim me te dytin rezultoi te ishte me i lidhur, pavaresisht nese postimet e tyre kishin marre pelqime apo komente.

Ne praktike thjesht fakti se kishin shtuar dicka ne faqen e tyre ka pakesuar ndjenjen e tjetersimit dhe te shkeputjes, pavaresisht nga sasia e nderveprimeve sociale qe paten gjate javes.

Studiuesit e shpjeguan situaten duke e krahasuar me ushqimin :"Facebook eshte si dicka e lehte, qe sherben per te reduktuar perkohesisht urine deri ne vaktin e ushqimit. Ndersa ky eshte nje 'ushqim i lehte social' qe ndihmon te toleroje mungesen e nderveprimit social real per nje periudhe kohore".
Postuar nga: ksdardania | Vlersuar: 3.0/1

Te nderuar komentues! Duke mos dashur te cenojme opinionet tuaja, lutemi qe ato te mos permbajne fyerje dhe ofendime personale dhe te kene lidhje me shkrimin, apo temen per te cilen komentohet. Ne te kundert, nuk do te publikohen. Ju falenderojme qe na ndiqni dhe ju ftojme te vazhdoni te jeni pjese e Ks-Dardania.
comments powered by Disqus